Tornado Team

Paliwo modelarskie i jego przechowywanie

Z czego składa się paliwo modelarskie.

 

Paliwo modelarskie jest mieszanką alkoholu metylowego, oleju syntetycznego lub naturalnego(olej rycynowy) ewentualnie mieszanką tych dwóch olejów i nitro metanu. Czasami producenci paliwa dodają modyfikatory tarcia i inne uszlachetniacze (dodatki) by ulepszyć osiągi silników, które pracują na tym paliwie. Ale nie będę wdawał się w szczegóły dodatków gdyż jest to tajemnicą każdego producenta.

Co zrobić by nasze paliwo przez cały okres jego używania posiadało taką samą jakość jak podczas zakupu?

Najważniejszą rzeczą by paliwo było świeże jest jego przechowywanie.

Głównym składnikiem paliwa jest alkohol metylowy, który jest „hydroskopijny” czyli wchłania wilgoć z powietrza co powoduje że w paliwie mamy rozpuszczoną wodę a alkohol dobrze miesza się z wodą i nie jesteśmy w stanie stwierdzić ile wody mamy w paliwie. Jeśli w paliwie mamy zbyt dużo wody silnik może nam się grzać i nie wkręca się tak na obroty jak przy świeżym paliwie, jest trudniejszy do regulacji i jego żywotność może być mniejsza.

Drugim składnikiem paliwa, który ma wpływ na prace naszego silnika jest nitro metan. Dla nitro metanu zawartego w naszym paliwie niebezpieczne jest światło słoneczne a dokładniej zawarte w nim promienie UV. Jeśli nasze paliwo będzie narażone na długotrwałe nasłonecznienie to promienie UV przyśpieszają rozkład nitro metanu, co w rezultacie kończy się mniejszą jego ilością i nie spełnia swojego zadania w paliwie.

 

I jeszcze jedna rzecz jaka ma wpływ na nasze paliwo jest jego temperatura. Najlepiej jak nie przekracza 19 stopni wtedy większa ilość paliwa jest mieszana z powietrzem, co polepsza osiągi naszego silnika.

By uniknąć pogorszenia się paliwa podczas jego użytkowania należy:

  • Paliwo przechowywać w szczelnie zamkniętej bańce w chłodnym suchym miejscu z dala od otwartego ognia .
  • Podczas jazdy nalać do butelki do tankowania niezbędną nam ilość paliwa a resztę paliwa szczelnie zamknąć, położyć w cieniu i przykryć najlepiej ręcznikiem, tankować model zaraz przed jazdą. Nie narażać paliwa na nagrzanie się.

 

UWAGA!!! Paliwo modelarskie jest trucizną nie należy go spożywać w razie zatrucia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w miarę możliwości pokazać opakowani, w przypadku dostania się do oka natychmiast przemyć bieżącą wodą.