Tornado Team

Podstawowe modele OFF ROAD

Modele Off Road w zależności od upodobań modelarzy można podzielić na ELEKTRYCZNE i SPALINOWE (żarowe). Te zaś dzielą się na klasy modeli:
Elektryczne to modele: ET-10 2WD i ET-104WD  występują też modele Monster Track Elektro.
Spalinowe to modele: Truck, Buggy, Monster Truck oraz Truggy.
Poniżej opiszemy podstawowe modele i podamy przykładowy model.

Modele elektryczne ET-10 2WDSą to lekkie modele w skali 1:10 napędzane jednym silnikiem klasy 500 napędzane na jedną oś (tylni napęd). Z reguły zasilane są jednym pakietem akumulatorów o napięciu 7,2V.Można też spotkać modele napędzane napięciem wyższym i z silnikiem większym ale są to już modyfikacje dokonywane przez samych modelarzy. Posiadają niezależne zawieszenie na każde koło nie rzadko już wyposażone są w amortyzatory olejowe. Te modele można kupić w wersji KIT do samodzielnego złożenia z reguły bez elektroniki lub w wersji RTR czyli gotowych do jazdy( model złożony z silnikiem, regulatorem, pakietem akumulatorów do zasilania silnika, serwem i aparaturą)

Modele elektryczne ET-10 4WDSą to lekkie modele w skali 1:10 napędzane jednym silnikiem klasy 500 napędzane na dwie osie. Z reguły zasilane są jednym pakietem akumulatorów o napięciu 7,2V.Zawieszenie niezależne na każde koło z reguły w standardzie już amortyzatory olejowe przekaz napędu odbywa się za pomocą paska lub wałka . Te modele można kupić w wersji KIT do samodzielnego złożenia z reguły bez elektroniki lub w wersji RTR czyli gotowych do jazdy( model złożony z silnikiem, regulatorem, pakietem akumulatorów do zasilania silnika, serwem i aparaturą)
 
Podstawowe wymiary tych modeli to:         ET 10 2WD                    ET 10 4WD
Długość całkowita                                     - max 460mm                  - max 460mm
Szerokość całkowita                                 - max 250mm                  - max 250mm
Wysokość                                                    - max 200mm                 - max 200mm
Rostaw osi                                                  - 245mm do 274mm    - 245mm do 274mm
Średnica kół przednich                             - 90mm                            - 90mm
Szerokość kół przednich                          - max 26mm                    - max 40mm
Średnica kół tylnych                                   - 90mm                            - 90mm
Szerokość kół tylnych                                - max 40mm                    - max 40mm

Modele TRUCK

Są to niewielkie i lekkie modele w skali 1:10 z napędem na tylną oś, posiadają silnik żarowy o pojemności 2,5ccm do 3ccm.Nadają się do jazdy po równym terenie lub z niewielkimi nierównościami. Radzą sobie też z większymi hopkami.Te modele tak jak modele elektryczne można kupić w wersji KIT do samodzielnego złożenia z reguły bez elektroniki lub w wersji RTR czyli gotowych do jazdy( model złożony z silnikiem, dwoma serwami i aparaturą)

Modele BUGGY 1:8 (IC8 Buggy)

To chyba najbardziej agresywne modele off road pod względem wyglądu jak i swojej jazdy. Potrafi bardzo szybko przyśpieszać, dobrze radzi sobie w nierównym terenie jaki i na płaskich torach. Dzięki niskiemu środkowi ciężkości szybko pokonuje zakręty i dobrze trzyma się podłoża.Model posiada napęd na dwie osie, jeden silnik żarowy o pojemności 3.5ccm do 4.6ccm, trzy dyferencjały (przód, tył, środek) ,niezależne zawieszenie na każde koło z olejowymi amortyzatorami, niezależny hamulec na przednią i tylną oś .Te modele można kupić w wersji KIT do samodzielnego złożenia z reguły bez elektroniki lub w wersji RTR czyli gotowych do jazdy( model złożony z silnikiem, dwoma serwami i aparaturą).

Modele Truggy (IC8 Truggy)

 

Modele te są skrzyżowaniem modeli typu buggy i monster - truck, a także posiadają ich cechy np. zwinność, szybkość, dobra sprawność w większym terenie. Dzięki nisko osadzonemu  środkowi ciężkości łatwo pokonują zakręty, natomiast duże kola ułatwiają pokonywanie cięższego terenu. Zostały one stworzone z myślą o zawodach.

 

Model posiada napęd na wszystkie 4 koła, oraz 3 dyferencjały ( przedni, środkowy i tylny – jak modele buggy ), dwa hamulce na przednie i tylne kola, niezależne zawieszenie z olejowymi amortyzatorami. A wszystko napędzane silnikiem o pojemności do 4,6cm3.

Występują w dwóch wersjach, RTR czyli gotowe do jazdy oraz KIT, gdzie trzeba dokupić silnik oraz elektronikę.


Modele Monster - Truck (IC8 Moster Truck)

Największe z modeli spalinowych napędzanych silnikami żarowymi. Zostały stworzone głównie z myślą o amatorach, lesz przeróbki zawodników przystosowują te modele do startu w zawodach. Obecnie najbardziej rozwijająca się klasa, a zarazem najliczniejsza na zawodachDo napędu tych modeli służą silniki o pojemnościach między .18 a .32 (od 3,0ccm do 5,2ccm). Modele te dostępne są głównie w wersjach RTR czyli modele gotowe do jazdy wraz z aparaturą i innymi potrzebnymi akcesoriami, żadziej w wersjach KIT (do samodzielnego montażu).


Modele te posiadają napęd na obie osie. Posiadają dwa dyferencjały(rzadziej trzy) oraz dwubiegowe automatyczne skrzynie biegów.

Modele Trial

Modele do tzw. trialu tworzone są na podstawie prawdiwych samochodów 4x4. Modele te najczęściej napędzane są silnikami wolnoobrotowymi o wysokim momencie obrotowym.Jazda modelem trialowym należy do jazd technicznych a zarazem bardzo wolnych. W Polsce jest mała grupka zapaleńców którzy budują od podstaw takie modele. Dla leniwych oferowane są gotowe zestawy.